6 sposobów na to, jak pomóc dziecku w nauce ubierania

Twoje dziecko ma problemy z samodzielnym ubieraniem? Nie wiesz, w jaki sposób sprawić, by maluch zaczął się interesować nauką zakładania ubrań? W tym tekście podpowiemy Ci kilka sposobów, które z pewnością pomogą Ci w przekazaniu maluchowi wiedzy na temat ubierania. Sprawdź, jakie to proste.

1. Nie przyspieszaj

Na samym początku nauki ubierania musisz zdać sobie sprawę, że Twoje dziecko może nie załapać od razu, o co chodzi. Wszystko dlatego, że każdy maluch uczy się w swoim indywidualnym tempie. Nie znaczy to jednak, że masz czekać na gwiazdkę z nieba. Dziecko powinno wiedzieć, że nauka ubierania jest dla niego ważna. Pamiętaj, żeby nie krzyczeć i nie denerwować się, gdy początkowo będzie ona przebiegać nie po Twojej myśli. Stresowanie pociechy do niczego nie doprowadzi.

2. Daj mu wybór

Staraj się nie narzucać maluchowi tego, co ma założyć. Jeżeli ma ochotę na jedną czerwoną a drugą zieloną skarpetkę, pozwól mu na to. Przecież świat się nie zawali, jeśli Twoje dziecko wystąpi w dwóch różnych skarpetach. Doceń fakt samodzielnego założenia ubrań. Dziecko z pewnością będzie dzięki temu dumne i zmotywowane do dalszych prób.

3. Bądź blisko

Nie zostawiaj dziecka samego z “problemem” ubierania się. Niech czuje, że jesteś blisko i w razie czego mu pomożesz. To bardzo ważne. Wiadomo przecież, że porażki bolą o wiele mniej, gdy jest z nami ktoś, kto przytuli i powie, że następnym razem się uda. Najlepiej, jeśli ubierzecie się razem. Dziecko będzie mogło wtedy podpatrzeć, jak Ty to robisz.

4. Zrób z tego zabawę

Nic nie działa lepiej na malucha niż nauka przez zabawę. Jest to metoda stosowana przez wielu specjalistów od wychowania. Jeżeli chcesz, by Twoje dziecko szybko opanowało jakąś czynność, zrób z niej zabawę. Dzięki temu Twoja pociecha będzie się uczyć szybciej i chętniej, ponieważ skojarzy to z frajdą oraz kolejną wielką przygodą.

5. Wykorzystaj lustro

Absolutny hit, który sprawdził już się w niejednym domu. Postaw przed maluchem duże lustro i wtedy zacznijcie się ubierać. Lustro sprawia, że nawet taka nudna czynność, jak ubieranie na siebie kolejnych warstw stanie się ciekawa. Dodatkowo dziecko widzi efekty swoich zabiegów “na żywo”.

6. Nie porywaj się z motyką na słońce

Zacznijcie naukę od czegoś prostego. Niech będą to majtki, szalik lub czapka. Jeszcze przyjdzie czas na bardziej skomplikowane części garderoby takie jak ogrodniczki i skarpetki. Jeżeli na początku Twoje dziecko będzie odnosić sukcesy, jeszcze bardziej zmotywuje je to do podnoszenia sobie poprzeczki.

W nauce ubierania pomogą Ci również nasze piosenki dla dzieci. Sprawdź, jak bardzo może zmotywować Twoje dziecko melodia z jego imieniem w tle.