Pierwsze zabawy ruchowe

 

Zabawy ruchowe towarzyszą dziecku od pierwszych miesięcy życia. Bez względu na wiek malucha pełnią one bardzo ważne role w jego rozwoju. Jak sprawić, żeby dziecko chętnie uczestniczyło w zabawnych ruchowych i o tym, jak wielkie ma to dla niego znaczenie poniżej.

Pierwszą zabawą ruchową, z jaką ma kontakt niemowlę, jest kładzenie go na brzuszek. Popularnie jest ono znane z ćwiczenia mięśni grzbietu przez zachęcanie malucha do unoszenia głowy. Takie zabawy wzmacniają także jego brzuszek oraz pozytywnie wpływają na perystaltykę jelit, zapobiegając zaparciom i bólom. Co zrobić, kiedy dziecko bardzo nie lubi tej formy zabawy? Przede wszystkim należy się zastanowić, czemu maluch tak się niecierpliwi. Częstym powodem jest zbyt miękkie podłoże. Układanie dziecka na zapadającym się pod nim materacem bardzo utrudnia mu zadanie i może powodować złość – maluch nie ma punktu podparcia, nie może więc unieść głowy, aby zobaczyć świat z innej perspektywy. Czasami dziecko oczekuje po prostu nagrody. Jeżeli po podniesieniu główki nie zobaczy nic atrakcyjnego – kolorowej zabawki lub po prostu uśmiechniętej twarzy mamy – może być mu zwyczajnie przykro.

Utrzymuj kontakt wzrokowy z dzieckiem

Kolejne etapy poruszania się mogą powodować trudności i wtedy niezbędna jest pomoc rodziców w pokazaniu na przykład, jak ma się obrócić. Bez względu na to, czego uczysz malucha, utrzymuj z nim kontakt wzrokowy. Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek ćwiczenie ruchowe skup uwagę dziecka na sobie – tylko w ten sposób zainteresujesz go wspólną zabawą oraz pozwolisz maluchowi na zrozumienie tego, jak ma daną czynność wykonać. Jeżeli chcesz pokazać dziecku, że może chwycić się za paluszki u stóp, musi na Ciebie patrzeć, wtedy zobaczy i zrozumie, co robisz, bo będzie skupione na tym, jakie czynności wykonujesz. Niemowlę, którego wzrok skierowany jest w zupełnie inny punkt, podczas gdy Ty dotykasz rączką jego stóp nie wie po co i czemu coś się z nim dzieje. W przyszłości może to również zniechęcać go do aktywności ruchowej, ponieważ nie będzie w tym widział nic atrakcyjnego.

Ulubione zabawki zachęcą do pierwszych zabaw ruchowych

Nic tak nie zmotywuje dziecka do aktywności ruchowej, jak ulubione zabawki. Jeżeli chcemy zachęcić niemowlę do przekręcania się na boki, wystarczy w pierwszej kolejności zainteresować go przedmiotem, a później umieścić go po prawej lub po lewej stronie. Oczywiście, aby przyniosło to rezultat, dziecko musi widzieć zabawkę oraz to, że układamy ją przy jego boku. Kiedy te warunki zostaną spełnione, zobaczysz, jak szybko niemowlę zacznie próbować chwycić interesujący go przedmiot.

„Uciekające zabawki”, czyli zachęcamy do aktywnego spędzania czasu

Zabawki samodzielnie poruszające się zachęcają dziecko do ruchu. Świecące i grające piłki, które turlają się po podłodze, motywują niemowlę do raczkowania. Maluch będzie chciał złapać interesującą go „uciekającą” zabawkę. Wszelkiego rodzaju pojazdy sterowane będą spełniały dokładnie taką samą rolę. Dziecko, które jest czymś zainteresowane, chętnie to robi. Aktywność ruchowa może być więc atrakcyjną formą zabawy nawet dla niemowlaka.

Zabawy ruchowe w wodzie

Aktywność fizyczna może odbywać się w różnym środowisku. Ciekawą propozycję stanowi zabawa w wodzie. Basen czy jezioro to miejsca, w których dziecko może nie tylko rozwijać się, ale również budować odporność. Wszelkiego rodzaju zabawy w wodzie są nieocenionym sposobem na wspomaganie rozwoju fizycznego. Jeżeli dziecko wymaga usprawnienia, poprawienia kondycji czy wzmocnienia mięśni jest to jedna z najskuteczniejszych form rehabilitacji. Maluch musi jednak czuć się w wodzie bezpiecznie. Duża przestrzeń i obcy ludzie czy hałas mogą powodować jego rozdrażnienie. Należy zadbać również o to, aby dziecko nie było głodne czy śpiące. Pamiętajmy także, że im mniejszy maluszek, tym bardziej wyczuwa nasze emocje. Jeżeli więc będziemy niepewni czy zdenerwowani, na pewno udzieli się to maleństwu i będzie ono niespokojne i niechętne do jakiejkolwiek aktywności. Trzeba również pozwolić dziecku na przystosowanie się do nowej sytuacji. Nie należy oczekiwać, że każdy maluch od pierwszej wizyty na basenie będzie wesoło machał rączkami i nóżkami. Pewne czynności wymagają czasu i tu potrzeba ogromnego wyczucia ze strony opiekuna. Z jednej strony nie zniechęcamy się po pierwszej wizycie na basenie, gdy dziecko było niespokojne, ale nie zmuszamy również do takiej formy aktywności.

Plac zabaw – ruch i rozwój społeczny

Place zabaw to miejsca, które nie tylko zachęcają dziecko do aktywności fizycznej, ale także dbają o prawidłowy rozwój społeczny. W tym wypadku zachęta ze strony opiekuna zazwyczaj potrzebna jest tylko podczas pierwszych wizyt. Dziecko w naturalny sposób będzie chciało bawić się z rówieśnikami. Warto również pamiętać, że place zabaw oferują zabawki, których dziecko nie ma w domu jak skałki wspinaczkowe czy zjeżdżalnie.