W poprzednim wpisie mówiliśmy o korzyściach, jakie przynosi logorytmika w rozwoju dziecka. Dzisiaj podamy przykłady prostych ćwiczeń rytmicznych, które pobudzą dzieci do aktywności fizycznej i koordynacji ruchowej. Na początek przypominamy, że rytmika nie powinna być dla dzieci obowiązkiem. Połączenie muzyki, ćwiczeń ruchowych i śpiewania to przecież dobra zabawa. Tego typu ćwiczenia muzyczne przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym. Można je wykonywać w domu lub zaproponować wykorzystanie ich podczas codziennych zajęć w przedszkolu.
Rytmika z Babą Jagą
Bardzo prostą i atrakcyjną zabawą z muzyką do przeprowadzenia w przedszkolu jest “Baba Jaga Patrzy”. Prowadzącym zabawę może być rodzic lub wychowawca w przedszkolu. Aby zachęcić dzieci do zabawy, osoba prowadząca powinna przebrać się za Babę Jagę, np. ubierając na siebie koc. Zabawa rozpoczyna się włączeniem muzyki. Podczas gdy dzieci tańczą, Baba Jaga stoi z zamkniętymi oczami, odwrócona do nich plecami. Kiedy muzyka przestanie grać, dzieci zatrzymują się, zakrywają oczy i kucają na ziemi. W tym czasie Baba Jaga szuka swojej “ofiary” – zakrywa wybrane dziecko kocem. Zadaniem pozostałych jest odgadnięcie, kto z ich kolegów i koleżanek znajduje się pod kocem. Najlepiej przeprowadzić tę zabawę w większej grupie, by trudniej było odgadnąć schwytane przez Babę Jagę dziecko.
Lekcje rytmiki w przedszkolu
Pomysłów na prowadzenie rytmiki w przedszkolu jest nieograniczona ilość. Do tych podstawowych należy np. wspólne śpiewanie piosenek. Jeżeli dzieci jeszcze nie potrafią czytać, to mogą przy okazji ćwiczyć swoją pamięć. Prowadzący zajęcia powinien wybrać prostą piosenkę i puszczać ją dzieciom we fragmentach. Wówczas łatwiej będzie im nauczyć się tekstu. Dodatkowy można stworzyć prosty układ taneczny, aby pewne słowa skojarzyć z ruchami. Nawet takie proste ćwiczenie zaangażuje układ psychoruchowy każdego malucha, poprawi jego zdolności mowy i wyczucia rytmu.
Zabawy rytmiczne dla najmłodszych
Dla najmłodszych dzieci najlepsze będą proste zabawy, np. “Koci koci łapci” – zabawa ta polega na rytmicznym klaskaniu i śpiewaniu w parze, czy “Idzie Grześ przez wieś” – w rytm tej piosenki dzieci spacerują, naśladując ruchy Grzesia – najpierw udają dźwiganie ciężkiego worka, a potem idą coraz szybciej, ponieważ piasek się z niego wysypuje, a worek staje się coraz lżejszy.