Dlaczego muzyka powinna być ważna w życiu Twojego dziecka?

Muzyka towarzyszy nam od najmłodszych lat. Na początku mama śpiewa swojemu dziecku kołysanki, potem maluch sam zaczyna podłapywać rytm, tańczyć, śpiewać lub nawet grać na instrumencie. Muzyka jest bardzo ważna ze względów rozwojowych dla każdego człowieka i warto przez całe życie rozwijać w sobie miłość do niej. Z tego tekstu dowiesz się, jak edukacja muzyczna wpływa na mózg Twojego dziecka.

To czysta fizyka

Muzyka to nic więcej jak fale dźwiękowe rozchodzące się w powietrzu. Nasze uszy odczytują częstotliwość tych fal, a na tej podstawie w naszym mózgu rodzą się uczucia dotyczące konkretnej melodii. Żebyśmy uznali, że jakaś muzyka jest miła, musi być harmonijna, a jej struktura i rytm odpowiednio zbilansowane. Zarówno mózg dorosłej osoby, jak i dziecka “ocenia” muzykę podświadomie.

No dobrze, ale jaki wpływ ma muzyka w edukacji Twojego dziecka?

Większy niż mogłoby Ci się wydawać. W Kanadzie na McMaster University przeprowadzono badania, które sprawdzały, jaką rolę ma muzyka w procesie nauczania. Grupą poddaną badaniom były dzieci w wieku od 4 do 6 roku życia. Podawano im instrukcje w formie muzycznej i szybko okazało się, że lepiej zapamiętywały oraz radziły sobie z zadaniami matematycznymi. Po wszystkim wykonano im testy IQ i wyniki były również dużo wyższe niż w przypadku ich “niemuzycznych” rówieśników.

Czego to dowodzi?

Wniosek płynący z badań jest bardzo prosty. Dzieci, które pobierają jakiekolwiek wykształcenie muzyczne, rozwijają się umysłowo dużo lepiej od swoich rówieśników. Dodatkowo są spokojniejsze i bardziej odporne na stres. Nie od dziś bowiem wiadomo, że istnieją utwory, które potrafią ukoić stany lękowe lub łagodzić objawy depresji. Właśnie dlatego każde dziecko powinno już od małego być otoczone muzyką. Zacznij najlepiej od puszczania maluchowi piosenek dla dzieci.

Muzyka = szczęście

Jeżeli mowa o wpływie muzyki na organizm człowieka to warto również wspomnieć o badaniach przeprowadzonych na uniwersytecie McGill. Sprawdzano tam jakie zmiany chemiczne zachodzą w organizmie, podczas słuchania różnych melodii. Za każdym razem naukowcy zarejestrowali zwiększone wydzielanie się hormonu szczęścia, czyli dopaminy. To ona napędza organizm, dając energię oraz poczucie radości. Znowu okazało się, że osoby, które słuchały muzyk,i były bardziej skoncentrowane i lepiej zapamiętywały informacje, które im podawano.

Jak więc widzisz, edukacja muzyczna może bardzo korzystnie wpłynąć na rozwój Twojego dziecka i poprawić jego wyniki w szkole. Sprawi również, że maluch będzie wrażliwszy na sztukę i bardziej otwarty. To wszystko z całą pewnością przyda mu się w dalszym życiu.