Jak sprawić, by Twoje dziecko było pewne siebie?

Pewność siebie to wartość, który wpływa na całe życie człowieka – determinuje wybory, pomaga w osiąganiu celów i daje szczęście. Dzięki poczuciu własnej wartości człowiek jest w stanie osiągnąć najwyższe szczyty, zająć dobrą pozycję w życiu zawodowym oraz mieć świadomość tego, że nie jest idealne.W jaki sposób zaszczepić w dziecku poczucie tego, że jest wyjątkowe, jednocześnie nie wychowując małego narcyza? Co zrobić, gdy dziecko się wstydzi? Odpowiedzi znajdziesz w tym tekście.

Wyjdź poza schemat

Rozmowa rodziców z dziećmi bardzo często przebiega według jednego schematu: “Jak było w szkole/przedszkolu?”, “Co chcesz na obiad?”, “Zrobiłeś/aś lekcje?”. Tego typu rozmowy nie budują w dziecku poczucia wyjątkowości. Wręcz przeciwnie – maluch może poczuć się zredukowany tylko do roli ucznia, syna lub córki. Staraj się traktować swoją pociechę jako unikalną jednostkę, która ma swoje sukcesy, ale i porażki. Zainteresuj się tym, co jest pod powierzchnią codziennych aktywności. Zjedzcie razem ulubiony posiłek i zapytaj o relacje z rówieśnikami. Pozwól, by maluch opowiedział Ci, co przeżył, kogo lubi a kogo nie. Niech poczuje, że jego problemy są dla Ciebie ważne. W ten sposób dasz mu jasny sygnał, że jest dla Ciebie wyjątkowy.

Słowa to nie wszystko

Dziecko rozwija się prawidłowo wtedy, gdy rodzice stwarzają mu do tego warunki. Konieczne jest, by w domu panowała atmosfera miłości oraz ciepła. Nie musisz mówić co chwilę swojemu dziecku “kocham Cię”, by to czuło. Czasami jeden gest znaczy o wiele więcej niż tysiąc słów. Nie unikaj więc przytulania, głaskania po głowie i uśmiechu. Pamiętaj też, że to z domu dziecko wynosi najważniejsze wartości. Jeżeli będziecie się wzajemnie szanować, opiekować sobą i dawać do zrozumienia, że każdy członek rodziny jest wyjątkową jednostką, maluch w to uwierzy i wykorzysta to w dorosłym życiu.

Oceniaj zachowanie, a nie dziecko

Bardzo dużo rodziców popełnia błąd polegający na ciągłej ocenie. Maluchy non stop słyszą “Jesteś niegrzeczny”, “Zrobiłeś to źle” itp. Tego typu komunikaty są bardzo niebezpieczne, ponieważ mogą spowodować sytuację, w której dziecko zacznie tak o sobie myśleć, co przysporzy więcej problemów w dalszym wychowaniu. Ważne jest, aby Twoja ocena zawsze dotyczyła zachowania dziecka a nigdy jego, jako człowieka. Zamiast mówić, że jest niegrzeczne, ponieważ zrzuciło szklankę z wodą, powiedz “Przez to, że zrzuciłeś szklankę muszę teraz wycierać na kolanach rozlaną wodę”. Dziecko wie wtedy, że to nie ono jest złe, ale to, co zrobiło. Może wyciągnąć wnioski i nie popełnić więcej takiego błędu. Oprócz jasnej komunikacji pokazujesz maluchowi, że czasami robimy coś nie tak, ale nie znaczy to, że jesteśmy przez to złymi ludźmi. Życie to droga, na której można się potknąć. Ważne, by wstać i dalej iść przed siebie.

Chwal swoje dziecko

Żeby dziecko czuło się wyjątkowo, musi wiedzieć, że doceniasz to, co robi. Jeżeli przynosi z przedszkola nowy rysunek, poświęć mu chwilę i doceń starania małego malarza. Pozachwycaj się koślawymi postaciami i czerwonymi chmurami. Nieważne, że to ma mało wspólnego ze sztuką. Niech maluch poczuje się jak ktoś niezwykle kreatywny. Pamiętaj też, że pochwały zawsze powinny być konstruktywne i dotyczyć konkretnych zachowań lub czynów.

Wiele zależy od Ciebie

To, jakim człowiekiem będzie Twoje dziecko, w dużej mierze zależy od tego, czy wyposażysz je w odpowiednie oręże do codziennej walki o marzenia, miłość i szczęście. To właśnie sprawi, że maluch wejdzie w dorosłe życie jako pewna siebie jednostka przekonana o swoich wadach i zaletach, która potrafi radzić sobie z sukcesami i godnie znosić porażki. W zaszczepieniu u dziecka poczucia własnej wartości mogą Ci pomóc nasze piosenki dla dzieci.