Jak sprawić by Twoje dziecko chętnie pomagało w domu?

Wielu rodziców wyręcza swoje dzieci niemal w każdej czynności, nie wiedząc, jak wielką krzywdę im w ten sposób wyrządzają. Dzieci bowiem, tak samo jak dorośli, szybko przyzwyczajają się do wyręczania ich przez inne osoby i potem mają problem z wykonaniem obowiązków domowych. Z tego tekstu dowiesz się, jak zaangażować dziecko i sprawić, by chętniej pomagało Ci w domu.

1 Dopasuj obowiązki do wieku dziecka

Oczywistym jest, że dziecko mając roczek nie wstanie i nie odłoży do pudełka swoich zabawek. Na początku musisz je wyręczać i to jest całkowicie normalne. Ważne jednak, żebyś nie przegapił momentu, gdy Twój maluch będzie mógł już posprzątać po swojej zabawie. W innym wypadku, gdy nagle zaczniesz wymagać od dziecka poukładania zabawek, może przeżyć pewnego rodzaju “szok”, ponieważ to “mama i tata zawsze sprzątali”.

Ważne jest, by Twoje dziecko od małego było przyzwyczajone, że czasami musi coś dla Ciebie zrobić. Nie musisz się obawiać – Twój maluch nie jest z porcelany i nic mu się nie stanie, gdy poprosisz go o zebranie klocków i włożenie ich do pudełka. Ważne, żebyś dostosował czynności do jego możliwości. Nie wymagaj, by dwulatek pozmywał po sobie naczynia i wsadził je do szafki. To się na pewno nie uda.

2 Pokazuj postępy

Czasami zdarza się tak, że dziecko nie zrobi tego, o co je prosiłeś, ponieważ zapomniało lub było zajęte innymi rzeczami. Warto wtedy przypominać mu o tym, co udało się zrobić, a czego nie. Możesz wykonać z dzieckiem specjalną tablicę i przyczepić ją do lodówki. Gdy maluch zrobi to, co do niego należy, po jednej stronie przyklejaj np. gwiazdki. W przypadku, gdy obowiązki nie zostały wypełnione, gwiazdki powinny znaleźć się po drugiej stronie tablicy. Dzięki temu dziecku będzie widzieć swoje postępy i braki.

3 Zorganizuj zawody

Jeżeli masz więcej niż jedno dziecko, wprowadź do codziennych obowiązków element rywalizacji. To zmotywuje pociechę do dokładniejszego wykonywania swoich obowiązków. Prowadź “ranking” zrobionych rzeczy i na koniec tygodnia wręcz dziecku, które wykaże się większą sumiennością, mały upominek. Gwarantujemy, że druga pociecha będzie chciała szybko nadrobić swoje braki i stanie się bardziej obowiązkowa.

Pamiętaj, że to tylko dziecko

Jak widzisz, jest wiele sposobów na zmotywowanie dziecka do wykonywania obowiązków domowych. Ważne jednak, by nie zagubić się w wymaganiach i nie sprowadzić malucha do roli robota, który ma bezwzględnie słuchać Twoich komend. Jeżeli dziecko notorycznie nie wykonuje jednego ze swoich obowiązków, porozmawiaj z nim o tym i spróbuj dowiedzieć się, dlaczego tak jest. Musisz przy tym obserwować i słuchać swojego dziecka, by lepiej zrozumieć jego potrzeby.

W nauce sprzątania mogą Ci również pomóc nasze piosenki dla dzieci.