Zabawy logorytmiczne dla młodszych i starszych dzieci

Ćwiczenia logorytmiczne polegają na połączeniu rytmiki z terapią logopedyczną. Stosuje się je, aby wpłynąć na słuch, ośrodek ruchu i sferę słuchowo-ruchową u dzieci. Zabawy logorytmiczne wykorzystywane są podczas zajęć w szkole i przedszkolu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować je w domu. Najważniejsze, aby pamiętać o rytmie podczas zabawy.

Nauka przez zabawę

Dzieci najlepiej uczą się przez zabawę, dlatego nie ma lepszego sposobu na rozwinięcie nowych umiejętności, jak właśnie przez harce i ćwiczenia muzyczno-ruchowe. Zabawa stymuluje rozwój dziecka już od najmłodszych lat zarówno jeśli chodzi o rozwój językowy, jak i ruchowy. Jeżeli dziecko cierpi na wady wymowy, zaburzenia słuchu, czy ma problemy z koncentracją, to dobrze dobrany zestaw ćwiczeń i zabaw logorytmicznych może pomóc mu przezwyciężyć trudności.

Ćwiczenia grupowe

W przedszkolu i szkole największą zaletą zabaw logorytmicznych jest to, że wykonywane są w grupie. Dzięki temu maluch musi słuchać wskazówek nauczyciela, nadążać za kolegami z grupy, ćwiczyć podzielność swojej uwagi i komunikować się z rówieśnikami. Wszystkie te elementy wytężają jego zmysły i sprawiają, że ćwiczenia są jeszcze bardziej efektywne.

Alfabet

Ta zabawa logorytmiczna angażuje aparaty słuchowy i ruchowy, a jednocześnie utrwala w pamięci dzieci znajomość alfabetu. Maluchy odgrywają tutaj rolę głosek, podczas gdy nauczyciel wypowiada wyraz. Zadaniem dzieci jest ułożenie się w odpowiedniej kolejności, tak by głoski tworzyły wyraz.

Odgrywanie piosenki

Ta bardzo prosta zabawa może być interpretowana i powtarzana na wiele sposobów. Wszystko zależy od nagrania muzycznego, jakie posiadasz. Bardzo dobrze sprawdzają się bajki śpiewane lub spersonalizowane piosenki dla dzieci, które znajdziesz w ofercie DUBI.

Pamiętaj, że zabawy logorytmiczne powinny obejmować ćwiczenia oddechowe i głosowe, aby rozruszać przeponę, ulepszyć emisję głosu i poprawić intonację, a także pobudzić do działania aparat słuchowy. Zachęcamy do wypróbowania naszych propozycji gier dla dzieci!