O znaczeniu kolorów w dziecięcym rozwoju

Wzrok jest zmysłem najmniej rozwiniętym w momencie narodzin. Dziecko stopniowo widzi coraz więcej, dostrzega szczegóły, kształty oraz oczywiście kolory. Dla prawidłowego rozwoju niemowlęcia niezbędne są bodźce. Dowiedz się, jak wielką rolę ogrywają kolory w prawidłowej pracy mózgu dziecka już od pierwszych dni po narodzinach.

Jako pierwsze pojawiają się kontrasty

Dziecko rodzi się z niedojrzałym zmysłem wzorku. To silne kontrasty jako pierwsze przykuwają jego uwagę. Przez pierwsze miesiące życia najbardziej popularne są białe, duże kształty na czarnym tle lub ich odwrotność. Bodźce w postaci kolorów są niezbędne niemowlęciu nie tylko dla rozwoju psychicznego, ale również fizycznego. Prawidłowe zrośnięcie się ciemiączka przedniego następuje przez odpowiednią stymulację, którą w dużej mierze zapewniają barwy. Zabawa z kontrastami pełni również ważną funkcję w rozwoju emocjonalnym i społecznym. Młodym mamom poleca się mocny makijaż oczu i ust, aby dziecko szybciej nauczyło się ją rozpoznawać.

Kiedy dziecko powinno odróżniać i nazywać kolory?

Poznawanie kolorów przez dzieci to proces bardzo skomplikowany. Fizycznie dwuletnie dziecko przygotowane jest do pierwszej nauki barw. Należy jednak pamiętać, że kolory wyrażają również emocje i bardzo silnie oddziałują na mózg. Z tego powodu przeciętnie dopiero trzyletni maluch rozpoznaje, odróżnia i potrafi nazwać podstawowe barwy. Naukę kolorów możemy jednak rozpocząć już z dwulatkiem, a stopień trudności dopasowywać do indywidualnych możliwości i tempa rozwoju dziecka.

Pierwsze zabawy uczące kolorów

Pierwsze zabawy uczące kolorów są bardzo proste i nie wymagają żadnych dodatkowych nakładów finansowych, a jedynie pobudzenia wyobraźni. Wybierając się na spacer, możemy ustalić jego cel na znalezienie jak największej ilości przedmiotów w wybranej, jednej barwie. Jeżeli dziecko lubi rywalizację, możemy zmodyfikować zadanie na to, kto znajdzie więcej takich rzeczy. W nauce kolorów bardzo pomocne są także klocki. Ustalmy z dzieckiem, że teraz budujemy tylko z elementów w jednym kolorze. Możemy także podzielić klocki na poszczególne barwy i sprawdzić, których jest najwięcej. Możliwości nauki na tym etapie są nieograniczone, wystarczy jedynie poświęcić na nią trochę czasu.

Piosenki pomagające w nauce kolorów

Ciekawą propozycją nauki kolorów są wesołe piosenki. To doskonały wybór dla dzieci uwielbiających wszystko, co związane z muzyką. Piosenki połączone z aktywnością ruchową zapewnią zabawę, która w kompleksowy sposób zadba o rozwój malucha. Podczas śpiewania dziecko nie tylko poznaje nazwy kolorów, ale również dopasowuje je do poszczególnych przedmiotów. Tekst piosenki można bowiem uzupełnić o rysowanie lub wskazywanie zabawek, które zawierają daną barwę.

Nauka stylu, czyli jak łączyć kolory

Kolory to nie tylko kredki czy zabawki, ale również ubrania. Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że dziecko chciało założyć spodnie w paski do bluzki w kropki lub wybrało każdą rzecz o innej barwie? Takich sytuacji można uniknąć w bardzo prosty sposób. Wystarczy bawić się z dzieckiem nie tylko w poznawanie, ale również w łączenie kolorów. Zamierzony efekt najłatwiej uzyskać pokazując maluchowi najpierw prawidłowe zestawienia barw. Zachwycone dziecko od razu zauważy różnicę, kiedy dodasz odcień, który nie będzie pasował. Zabawy tego typu przyniosą zamierzony efekt tylko w spokojnej atmosferze. Podczas porannej bieganiny możesz zgodzić się wybór malucha, a do plecaka włóż mu rzeczy na zmianę – gdy zmieni zdanie, będzie mógł się przebrać.

Jak barwy oddziaływają na mózg?

Czy zastanawialiście się kiedyś, czemu w szkole błędy i oceny pisane są czerwonym kolorem? Pierwsza odpowiedź, jaka się nasuwa to: bo jest on widoczny. Trudno się z tym nie zgodzić, ale kolor czerwony ma również wyjątkowy wpływ na zapamiętywanie. Barwa ta bardzo silnie, fizycznie działa na mózg powodując wydzielanie adrenaliny. Nie bez powodu mamy przecież powiedzenie: „czerwona płachta na byka”. Wydzielenie adrenaliny powoduje wzrost poziomu cukru we krwi, co sprawia, że wszystko, co zostało zapisane na czerwono, powinno być lepiej zapamiętane.

Kolory poprawiają koncentrację i pamięć

Kolory pozytywnie wpływają na koncentracje i pamięć. Najnowsze badania pokazują, że robienie notatek na żółtym papierze jest skuteczniejsze niż na białym. Pisanie przez dzieci w zeszycie różnymi kolorami również bardzo dobrze rzutuje na pamięć. Skupieniu uwagi sprzyjają jaskrawe odcienie, natomiast pastelowe barwy pomagają się zrelaksować. Z tego powodu zabawki dla dzieci mają żywe kolory, a meble czy kolory ścian lepiej wybierać w stonowanych barwach, aby uniknąć zjawiska przebodźcowania.