Dlaczego przepraszam, dziękuję i proszę to zwroty na wagę złota

W każdym języku istnieją tzw. słowa klucze, które silnie wpływają na emocje i potrafią diametralnie zmienić nastawienie. W języku polskim chodzi oczywiście o przepraszamdziękuję i proszę. To właśnie te trzy zwroty powinny być używane przez Twoje dziecko już od małego. Musisz je jednak najpierw tego nauczyć.

Możesz tego nie zauważać, ale Twoje dziecko obserwuje Cię przy każdej nadarzającej się okazji. To, jak reagujesz na konkretne sytuacje oraz ludzi, ma bardzo duży wpływ na przyszłość Twojej pociechy. Podświadomie dajesz do zrozumienia, co jest dobre a co złe. Swój przekaz musisz jednak wzmacniać, używając popularnych zwrotów grzecznościowych.

Poproś a dostaniesz

Ludzie cały czas czegoś od siebie oczekują. Każdy chce, by jego prośby zostały spełnione i jest poirytowany, gdy tak się nie dzieje. Ty również masz wobec swojego dziecka konkretne oczekiwania. Gdy jest małe, chcesz by nie sprawiało kłopotów z jedzeniem. Później zależy Ci, by trzymało Cię za rękę podczas spaceru, a gdy jest starsze, zwracasz uwagę na jego edukację i dobre zachowanie. Gdybyś zaczął to analizować, od samego urodzenia masz wobec dziecka jakieś oczekiwania. Dużo łatwiej będzie Ci jednak, gdy przed wyartykułowaniem prośby wypowiesz słowo proszę. Możesz się zdziwić, jak wiele dzięki temu zyskasz. Twój maluch równie szybko zauważy, że używając tego zwrotu grzecznościowego, może osiągnąć o wiele więcej niż w przypadku wydawania suchych komend.

Dziękuj i doceniaj

Dziękować należy za każde, nawet najmniejsze próby zrobienia czegoś dobrego (również, jeśli się nie udało). Ważne jest, byś nagradzał swoje dziecko słowem “dziękuję” nie tylko za spełnienie Twojej prośby. Dużo bardziej wartościowe jest to słowo, gdy używasz go, doceniając podjęty wysiłek. Zdajesz sobie przecież sprawę, że maluszek nie zawsze da radę założyć dobrze buciki lub posprzątać swój pokój. Niech jednak wie, że zauważasz jego starania. Pamiętaj, że im częściej będziesz dziękować, tym częściej Twoje dziecko będzie chciało coś dla Ciebie zrobić. Staraj się doprowadzić do sytuacji, że słowo dziękuję stanie się nagrodą. Możesz być pewny, że dziecko przeniesie to do swojego życia i równie chętnie będzie wykorzystywać ten zwrot grzecznościowy w stosunku do innych osób.

Przepraszaj i ucz wybaczać

Niektórzy rodzice nie korzystają ze słowa przepraszam, nawet gdy mają świadomość, że popełniają błąd. Pamiętaj jednak, że większość dzieci ma bardzo silne poczucie niesprawiedliwości. To, że Twój maluszek jeszcze nie mówi, nie znaczy, że nie czuje się źle, gdy w jakiś sposób go obrazisz lub zrobisz coś nie po jego myśli. Właśnie dlatego nie możesz bać się powiedzieć przepraszam. Dzieci tak bardzo pragną miłości, że już po chwili Twój maluch rzuci Ci się na szyję i uśmiechnie od ucha do ucha. Poprzez przepraszanie dasz mu również sygnał, że wszyscy popełniamy błędy, ale ważniejsze jest, czy potrafimy je zauważyć i przeprosić tych, których skrzywdziliśmy. W oczach dziecka będziesz człowiekiem z charakterem i odwagą.

W nauce zwrotów grzecznościowych może pomóc Ci również nasza personalizowana muzyka dla dzieci. Dowiedz się więcej o Dubi i tym, jaki ma wpływ na rozwój dziecka.